A berlini Reichstag épületében ünnepélyes parlamenti ülés keretében, pénteken délelőtt 09.23 perckor letette hivatali esküjét Joachim Gauck Németország új szövetségi elnöke. Az eskütételt követően az NDK-ban élt evangélikus teológus-lelkész rövid beszédben ismertette jövőbeni szolgálatának súlypontjait. Forrás: express.de;
Első útja Lengyelországba vezet
A 72 éves Joachim Gauck eddig a legidősebb szövetségi elnök, aki ezt a tisztséget betölti. Christian Wulff után kerül az elnöki székbe, aki 20 hónapig volt Németország első embere. Szövetségi elnökként első külföldi útja a szomszédos Lengyelországba vezet, majd Franciaország és más, szomszédos államok következnek – tájékoztat az elnöki hivatal.
Az eskütételt követő rövid beszédében először is ezt a kérdést vetette fel Gauck: Milyen legyen országunk? Hogy az unokáink is hazájuknak érezzék ezt a földet? A szabadság kockázattal jár, és sokan joggal vetik fel a kérdést: amikor egyre nő a távolság a szegények és a gazdagok között, milyen szabadságról beszélünk? Ennek ellenére nem kell senkinek sem félnie a szabadságtól.
Egy nép voltunk, egy néppé váltunk
– folytatta eszmefuttatását az új német elnök. Nem akar csak a múlt árnyoldalairól szólni, hanem arról, hogy „a mi országunk legyen a szociális igazságosság, a társadalmi felemelkedés esélyeit kínáló ország”. Hangsúlyozta a szociális állam fontosságát, amelyik gondoskodik, de lehetőséget is nyújt polgárainak. A szabadság az igazságosság szükséges előfeltétele – mondta.
Szólt az országban meglévő különféle hagyományokról, vallásokról, nyelvekről, melyeknek mindig a közösre is törekedniük kell. A közös Európára is igent mondott, s pontosan a mostani válság láttán hangsúlyozta: Még több Európát kell megőriznünk. Megemlékezett arról is, hogy Európa az ő generációjának nagy álma volt. „Unokáim számára Európa jelenti az aktuális életlehetőséget, a határokon átnyúló szabadsággal…de ez az Európa nem csak az én unokáimnak nagy nyereség”.
Soha nem hagyjuk cserben hazánkat
A német polgároktól még nagyobb aktivitást kér és vár. Az elkötelezett polgárok azok, akik a parlamenti demokráciát működtetik és kiegyenlítik a hiányokat. „Országunk mellett állunk, nem azért, mert ez olyan tökéletes, hanem mert eddig jobbat még nem láttunk”. A demokrácia pedig erősebb, mint ellenségeink. A gyűlöletet elhintőknek ezt üzente: „Soha nem hagyjuk cserben hazánkat. És nem ajándékozunk meg titeket azzal, hogy félelem támad bennünk” – mondta. Szavait nagy taps kísérte.
Beszédének végén Gauck így fogalmazott: „Végezetre megengedem magamnak, hogy Önöktől ajándékot kérjek: bizalmat. Saját személyem iránt is ezt kérem Önöktől. De elsősorban bízzanak azokban, akiket megválasztottak, hogy jól irányítják ezt az országot. Arra kérem mindnyájukat, hogy bátran és újra bízzanak önmagukban is”.
Gandhi-idézet a beszéd végén
Rövid szövetségi elnöki megnyilatkozása végén Joachim Gauck idézte az indiai pacifistát, M. Gandhit (1869-1948), aki szerint az ember csak önbizalommal képes a haladásra és ér el eredményeket: „Nem tudjuk, hogy gyermekeinkre és unokáinkra ebben az országban pénzt vagy javakat hagyunk-e örökül. Arról azonban nem csak álmodtunk, hanem meg is éltük és meg is mutattuk mindenkinek, hogy tudjuk a bátorságot választani, s nem hagyjuk magunkat az aggodalomtól vezetni”.
Németország 11. szövetségi elnöke, aki tudja, hogy az igehirdetésekben jól kell gazdálkodnia a szavakkal és az idővel, 22 perces magvas beszéde után nagy taps közepette fogadta az előd, a volt elnök, Christian Wulff gratulációját, majd a First Ladyhez fordult. Az új elnök a Reichstagtól ezután a Bellevue kastélyhoz, a rezidenciára hajtatott, ahol a német himnusz elhangzása után katonai tiszteletadással fogadták. Ezt követően megkezdődött első hivatalos elnöki munkanapja.
Joachim Gauck Szövetségi Elnök Úr, Lelkész Úr, Isten segítse Önt magas hivatalában!
Írta: Dr. Békefy Lajos