JE NE SUIS PAS CHARLIE, JE SUIS „N”!

A képen látható betű az arab ABC egyik mássalhangzója, a nun, vagy „N”, aminek puszta hangértékén túl számunkra, keresztyéneknek hatalmas jelképi tartalma és üzenete is van. Ezt először az iraki és szíriai keresztyének ajtajára, házuk falára rajzolták fel ellenséges indulatú, szélsőséges muszlimok, jelölve, hogy őket kell elűzni vagy megölni. Az „N” annyit jelent: Názáreti, azaz a Názáreti Jézushoz tartozó keresztyén. Amióta a világ megtudta, hogy a 21. századi keresztyénüldözés arab nyelvterületi bélyege ez a Nun betű, azóta sok keresztyén szervezet tudatosan választotta azonosító jelévé ezt, az üldözött keresztyénekkel való szolidaritás jeleként és jelzésére. „We Are N”, azaz „Mi N vagyunk”, mert 2,1 milliárd testvérünk él ezen a bolygón. E jelzéssel különböző világnyelveken jöttek létre honlapok, egyik, hozzánk közelebb eső, a német szolidaritási honlap címe: http://wearen.de

 

EGYÜTTÉRZÜNK VELETEK AZ „N” JEGYÉBEN

 

Akinek az ajtajára a nun betűt felrajzolják Közel-Keleten, annak élete, családja megmentése érdekében vagy konvertálnia kell, azaz iszlám hitre térnie, de erre alig akadt példa. Vagy védelmi sarcot, baksist, adót kell fizetnie az IS=Iszlám Állam javára, vagy házát, hazáját elhagyva, menekülnie kell. Az ilyen családok átmeneti menekült városokban élnek, nemzetközi keresztyén szervezetek támogatásából, adományokból, keresztyén szolidaritási akciók gyűjtéséből tengetik életüket, számuk hovatovább meghaladja az egy milliót. (S akkor még nem beszéltünk a sok százezer halottról!) Aki velük érez, az tudatosan viseli a Nun jelet, akár kitűzi, akár imái zászlajára, akár szíve falára írja fel a Megváltó Úrral azonosító betűt. Az egész világkeresztyénségre érvényes többes és egyes számban: igen, mi a Názáreti Jézuséi vagyunk, én a Názáreti Jézusé vagyok. Ezt írják fel honlapjukra, lapjaikra, külön nyomataikra, kitűzőikre több nyelven, köztük arabul is azok a nemzetközi keresztyén szervezetek, melyek a nemzetközi politikai szervezeteknél, emberjogi hivataloknál, kormányoknál emelik fel szavukat, tiltakozva az embertelen 21. századi keresztyénüldöző, illetve más vallások híveit üldöző fundamentalista, szeparatista, militarista, terrorista szerveződések, akciók ellen. Ilyen szervezet például az Open Doors, a Kirche in Not, a Christian Solidarity International.

 

NYILVÁNOS TÉNYEK AZ „N” NEVÉBEN

 

Mindenestre döbbenetes, hogy a legfrissebb keresztyénüldözési adatok szerint, amit az Open Doors Hans Küngnek, a világéthosz kidolgozójának alaptételét, ami hihetetlenül aktuális napjainkra: Ha a világvallások között nincs, nem lesz béke, akkor a nemzetek között sem lesz béke!

 

tett közzé, az első tíz legellenségesebb ország, ahol a Názáreti nevére tértek és kereszteltek ellen nyílt gyilkosságot, börtönöket, koncepciós pereket is bevetnek, ezek: első helyen a szélsőséges, „népi demokratikus”, kommunista diktatúrájáról elhíresült Észak-Korea áll, utána a további kilenc helyen csupa iszlám ország következik (!). Ezek: Szomália, Irak, Szíria, Afganisztán, Szudán, Irán, Pakisztán, Eritrea, Nigéria. No comment! A statisztika önmagáért beszél. Ilyen mértékű keresztyénüldözésre csak a római birodalomban, esetleg a nálunk 150 éves, a Balkánon 300 éves (!) török uralom alatt került sor, amikor az amfiteátrumok viadalaira a „kenyér és a cirkusz” tömegóhajának megfelelni akarva, a cézárok a katakombákból keresztyének ezreit hajtották a vadállatok elé. Vagy éppen keresztre, karóba húzott testükkel „díszítették” a birodalom nagyvárosai és a Róma felé vezető utakat, mert ők nem vettek részt a császárkultuszban, s nem hajtottak térdet az éppen aktuális, legtöbbször véreskezű uralkodó útszéli szobrocskája vagy emeletes képe előtt. Mennyit haladt előre azóta a világ a tolerancia, emberség, megértés, a vallási türelem, a vallásszabadság gyakorlatában, gyakorlásában? 

 

Mert az elvek deklarálásában fénysebességgel tetszelgett/tetszeleg önmaga emberségében, demokráciájában a világ, a fennlévők egy része. De a nyilatkozatok és a gyakorlati élet ugyebár egyre inkább kettéhasad, s egyik sem emlékeztet hovatovább már a másikra. Főként az említett országokban és területeken, de nem csak ott. Az idő múlt, ezredévek gördültek le a történelem színpadán, de mi változott? Igen, vannak ENSZ által és nemzeti Alkotmányokban deklarált jogok, mégis a világ egyik felében a 21. század elején vallásháború dúl, a másik fele meg attól szorong, mikor csap le rájuk valami szélsőséges terrorista szervezet vallásgyűlöleten túli, Allahon inneni, mindenre elszánt fekete seregként vagy fekete partizánként?! Persze, lehet azt mondani, hogy mindig is érte a keresztyénséget, már a kezdetek, Jézus óta üldözés, s ezt nem kell annyira tragikusan venni, mert a hűség próbája is ez. Kétségtelen, lehet így is nézni a kérdést, de a 21. században ez nem ezzel függ össze. Ismételni tudom és kívánom is

 

TÜNDÖKLŐ FÉNYŰ NÉV, TE DRÁGA NÚN, Ó, NÁZÁRETI, TIEID VAGYUNK...

 

MA TI, HOLNAP TALÁN MI?

 

Igen, én is „núnista” vagyok, református, magyar núnista, hiszen reformátusként hiszem a Káté szavaival, hogy az Úr Jézus Krisztus tulajdona vagyok, aki az Ő drága vérével minden bűnömért tökéletesen eleget tett…

 

Ez a Nún az, a Názáret Jézus neve, melyről azt vallom, valljuk: Nem is adatott emberek között az ég alatt más név, mely által kellene nékünk megtartatnunk (ApCsel 4,12). Ez a Názáreti Jézus az, akinek a nevében életünk van (Ján 20,31), ez az a tündöklő fényű név, amire majd egykoron minden térd meghajol, mennyeieké, földieké, föld alattiaké, és minden nyelv vallja majd, hogy Jézus Krisztus Úr az Atya Isten dicsőségére (Fil 2,10-11).  De tudjuk ugyanabból a Szent Könyvből, amiből az előbbieket vettük, hogy Jézus nevéért szenvedésben is lehet/lesz részünk. Anániás, a mai üldözések egyik érintett területének városában, az akkori Damaszkuszban lakott. Őt az Úr küldötte el Saulushoz, hogy elvigye neki a hírt: ő az Úr választott eszköze, hogy elvigye nevét a népek, királyok és Izráel fiai közé, de ezért sokat kell szenvednie (ApCsel 9,16). Ő erre nem visszakozott félelmében, önféltésében, nem tért le a választottság kijelölt útjáról. És halljuk a sokat szenvedett, bizonytalankodott, majd sziklaszilárd hitbizonyosságra jutott Pétertől, aki életét Urához, a Nún-hoz méltóan, kereszten fejezte be: „Boldogok vagytok, ha Krisztus nevéért gyaláznak titeket…” (1Pét 4,14). Igen, én is az Övének hiszem, tudom magamat, ezért mondom: Je suis N, rárímelve, csak egész másként a je suis Charlie-ra. S mert ez így van, már nem az egyes számot használom, hanem millió és millió, sokféle felekezethez tartozó, de velem egy Krisztus-hiten lévő keresztyén testvéremmel ezt vallom: We Are N = mi N vagyunk, názáretiek, a Názáreti Jézuséi. Ezért kötelességünk a szolidaritás, az együttérzés, az ima azokért, akiket most üldöznek, mert ha az egyik tagnak a testben fájdalmai vannak, fáj az egész test is. Így vagyunk szenvedő közel-keleti keresztyén testvéreinkkel is. Mert ma ők, de ki tudja, holnap nem mi leszünk a soron? Éppen Európa keresztyénei?  Most a Nún-liturgiát idézem, amit érettük állítottak össze, s mondtak/mondanak el ma is sok helyen.

 

IMA ÜLDÖZÖTT KERESZTYÉN TESTVÉREINKÉRT

 

B-ismillah al-Ab wal-Ibn wal-Ruuh-al-Qudus. Amin.

 

Az arab nyelvű  fohász magyarul:

Az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében. Ámen. A nemzetközi liturgia üldözött keresztyénekért összeállítója a Német Evangéliumi Allianz, szerzője Dr. Roland Werner. A könyörgés reszponzórikus formában hangzik, tehát lelkész-gyülekezet felváltva mondja az imát. Elején a Hegyi Beszéd Boldog mondásait olvashatjuk, mondjuk, ezt a blokkot, részt a Máté 5,10-11 zárja le: Boldogok, akiket az igazságért üldöznek, mert övék a mennyek országa. Boldogok vagytok, ha én miattam gyaláznak és üldöznek titeket, és mindenféle rosszat hazudnak rólatok. Ezt követi a tényleges imádság az üldözöttekért:

 

URAM, 

Hozzád könyörgünk minden üldözöttért,

akiket azért üldöznek, mert Benned hisznek.

Különösen is azokért emeljük Hozzád imánkat, akik iszlám országokban élnek.

De könyörgünk mindazokért, akiket hitük, származásuk, nemzetiségük miatt üldöznek.

URUNK, kérünk, Te állj mellettük, erősítsd és őrizd meg őket!

URAM, IRGALMAZZ!

 

Könyörgünk Hozzád azokért, akik Szíriában, Irakban, Szudánban, Nigériában élnek,

légy nekik oltalom és védelem!

URAM, IRGALMAZZ!

 

URAM, könyörgünk a hatalmasokért,

az uralmuk „mindenhatóságába” szédültekért,

az üldözőkért,

mutasd meg Magad nekik, és fordítsd vissza őket halált osztó útjukról.

URAM, IRGALMAZZ!

 

És URAM, hadd kérjünk Téged magunkért.

Segíts, hogy minden körülmények között

hűségesek maradhassunk Hozzád,

ölelj szorosan Magadhoz Lelkeddel minket,

őrizz meg igazságodban, és szeretetedben.

URAM, IRGALMAZZ!

 

Jézus ezt mondja: Jöjjetek énhozzám mindnyájan,

Atyámnak áldottai,

örököljétek azt az országot,

ami elkészíttetett számotokra

a világ kezdete óta.

 

URAM, Hozzád kiáltunk,

hiszen Atyád, Istenünk a mi oltalmunk,

erősségünk, mindig biztos segítség a nyomorúságban.

Minden üldözött keresztyén testvérünkért

Hozzád kiáltunk, URAM.

 

Minden elhurcolt gyermekért és felnőttért

Hozzád kiáltunk, URAM.

 

Minden fogolyért és megkínzott testvérünkért

Hozzád kiáltunk, URAM.

 

Minden jóakaratú, segítőkész emberért

Hozzád kiáltunk, URAM.

 

Tégy minket békességed és szereteted munkálóivá,

formálj alkalmassá,

hogy éltető, ítélő és kegyelmező Igédet

oda vigyük, ahova azt küldöd!

 

MI ATYÁNK…

 

Írta, a szövegeket fordította: Dr. Békefy Lajos, PhD, a KDNP PM külügyekért felelős tagja

 

 

 

 

 

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!