Dél-Koreában, Angliában, Amerikában, és szerte a világon milliók imádkoznak Észak-Korea njövőjéért. Mint ismeretes, vasárnap 69 éves korában szívroham, vagy agyvérzés következtében elhunyt az északi diktátor, Kim Jong Il. Az Angliai Metodista Egyház a világ metodista híveit és más felekezetek keresztyéneit kitartó könyörgésre szólította fel, és az imamintát is közzétette az interneten. A Világméretű Keresztyén Szolidaritás (CSW) nevű szervezet felszólította Észak-Koreát, hagyjon fel a jövőben az emberi jogok durva megsértésével. Forrás: christiantoday.com; dpa.com; christianpost.com;
Brit imakezdeményezés
A diktátor halálhírének közlése után rövid idővel a Brit Metodista Egyháza megfogalmazta és kiadta azt az imádságot, amiben a koreai félsziget északi részén fekvő kommunista ország jövőjéért és a két testvérnép jövőbeni megbékéléséért mondott könyörgésre szólítják imaküzdelemre a világ metodista híveinek millióit, illetve más felekezetű keresztyén testvéreiket. Annál is fontosabb a világméretű kiállás és imádság, mivel úgy tűnik, a hatalom a családon belül marad, hiszen a „ nagy utód” Kim Jong-un lesz, az elhunyt diktátor harmadik fia.
Történelmi esély az elszigetelődés felszámolására
A Metodista Egyház világméretű partnerség építéssel foglalkozó szolgálatának koordinátora, Steve Pearce hétfő reggeli nyilatkozatában kiemelte: A Brit Metodista Egyház ma imáival és adakozásával a koreai félszigeten élő összes testvérére gondol. Kiváltképpen könyörögnek a Koreai Egyházak Nemzeti Tanácsába tömörült partnereikért, s a Koreai Metodista Egyházért, hogy megfelelő vezetőt adjon Észak-Koreának a történelem Ura. A hívők dolga az ilyen nehéz időkben az, hogy az egész koreai nemzetért és népért imádkozzanak. A kiadott hivatalos imaajánlás úgy fogalmaz, hogy az észak-koreai emberek ezekben a félelemteli napokban érezzék meg Isten szeretetét, és a külföldi milliók, keresztyének szolidaritását. Kifejezik azt a reménységüket is, hogy a dél-koreai kormány ezt az eseményt használja fel arra, hogy az évtizedek óta tartó északi-déli konfliktust végleg felszámolja.
|
A diktátor halála fordulópontot jelenthet Észak-Korea történetében – hangsúlyozta a brit külügyminiszter, William Hague. Eljött az esélye annak, hogy nukleáris fegyverektől mentes térséggé lehessen tenni a koreai félszigetet. Nemzetközi megfigyelők hangsúlyozzák: Kim Jong-Il halála után végre megkezdődhet a börtöntáborok fokozatos felszámolása és a gyorsított eljárással hozott ítéletek alapján elrendelt kivégzések sora is megszakadhat - hangsúlyozta a Világméretű Keresztyén Szolidaritás nevű szervezet koordinátora. A szervezet elnöke, Mervyn Thomas pedig arra az összefüggésre mutatott rá, hogy addig nincs reális esély a változásokra Észak-Koreában, amíg nem szüntetik meg az ország teljes elszigetelődését, nem teszik meg a szükséges lépéseket a saját honfitársaik elleni brutális elnyomás mielőbbi teljes megszüntetéséért, s amíg nem nyit a külvilág felé az északi ország. A diktátor potenciális utódának tartott harmadszülött fiút, Kim Jong-unt anyja „a hajnalcsillag királyának” becézte. Testvéreivel együtt a legjobb iskolai képzést kapta, ehhez tartozott a svájci neveltetés és az ottani egyetemi tanulmány. Az utódjelöltnél viszont korábban cukorbetegség és szívrendellenesség tünetei léptek fel.
S a reális kilátások? – Kína még mindig meghatározó szerepet játszik
A Kim-család által uralt Észak-Koreában a keresztyének különösen is kemény üldözésnek voltak osztályrészesei. Sokukat munkatáborba zárták, ahol valóságos rabszolgamunkásként dolgoztatták őket. Szakértői becslések szerint mintegy 70 000 a bebörtönzött keresztyének száma az országban. Az Open Doors/Nyitott ajtók nevű nyugati keresztyén emberjogi szervezet jelentése szerint az legtöbb üldözöttet „produkáló” ország világranglistáján Észak-Korea áll az első helyen. Külpolitikai elemzők emlékeztetnek arra, hogy „amíg Kína gazdasági és stratégiai szempontból Észak-Korea felett tartja kezét, semmiféle változásra sem kerülhet sor az országban”. Ugyanis Kína hasznos ütközőállamnak tekinti kis szomszédját az amerikai befolyás alatt álló Dél-Koreával szemben. Mindenesetre a bizonytalanság nem csak az északi, hanem a déli országrészben is hatalmas. Nem véletlen, hogy Dél-Korea hadseregét a legmagasabb készültségi fokozatra állította. A Fehér Ház fokozott figyelemmel kíséri az eseményeket a félszigeten. A japán védelmi minisztérium minden eshetőségre felkészítette a hadsereget és a közvéleményt. A felfokozott politikai és katonapolitikai helyzetben az imák is szerepe is megnőtt, ezért világszerte fokozódnak és egyre erőteljesebbé válnak a félsziget békés jövőjéért, a két testvérnép igazi megbékéléséért.
Ima az országért a diktátor halála után
Teremtő Istenünk,
Te gondoskodásoddal és gyengédségeddel szereted az embereket ezen a világon.
Azért könyörgünk Hozzád, hogy a koreai félszigeten élők is megtapasztalják szeretetedet a félelem és a bizonytalanság mostani idejében.
Most arra készülünk, hogy védtelen Gyermekként történt földre jöveteledet ünnepeljük,
Segíts rajtunk, hogy megtalálhassuk azokat a lehetőségeket, amelyek révén elültethetjük a béke magvait ezen a világon.
Engedd meg, hogy keresztyén szolidaritásunknak egyértelmű jeleivel fordulhassunk testvéreinkhez Koreában, s ezt a szolidaritást Te formáld állandóvá és erőssé.
Mindezt Jézus Krisztus, a mi Urunk,a Te Fiad nevében kérjük Tőled, Atyánk a Szentlélek által. Ámen.
Az angol metodisták 10 000 font segélyt indítottak útnak az északi országba. November elején nemzetközi egyházi segélyszervezetek – amint erről is beszámoltunk – 180 tonna élelmiszer segélyszállítmányt küldtek az északiaknak. Az ima és a segélyezés tovább folytatódik…
Írta, az imát fordította: Dr. Békefy Lajos