Ebben az évben – kivételesen – Budapesten gyűltünk össze: az ország minden részéről érkeztek a helyi szervezetek küldöttei a Rózsák terén található Evangélikus Kollégium dísztermébe. Kezdetét vette a 2017. évi küldöttgyűlésünk és az ahhoz kapcsolódó konferencia.
Dr. Békefy Lajos, PhD, református lelkipásztor, szociáletikus, a KDNP PM külügyi titkára tartotta péntek este a nyitó áhítatot és a bevezető előadást. Lukács 11,51-52 és János 10,1-10 alapján szembesítette a jelenlévőket Isten akaratával, illetve Megváltónk kritikájával. „Ennek a nemzedéknek is számot kell adnia arról az Ige szerint, hogyan sáfárkodott az Istentől kapott szellemi, lelki, testi, politikai, gazdasági, kulturális javakkal és lehetőségekkel” – emelte ki prédikációjában a református lelkész. Idézte Bonhoeffer evangélikus mártírteológust, aki a korabeli fiatalokat arra biztatta, merjék maguk ellen is olvasni a Bibliát. Jaj azoknak, akik elveszik a vallási ismeret kulcsát, visszatartják maguknak, s akik még Istent kereső emberek, be akarnak menni Isten Országába, azoknak útját állják, s nem vezetik el őket az üdvösség tudományára. Példáiban az ilyen „útonállókat” vette sorra az egyházban és az élet más területein. Mindennek ellenpéldája Jézus, akinek Jó Pásztorként szóló hangját meghallják az övéi, s nem követnek más hangokat a mai világban sem. Az Isten hangja nem a nép hangja, Krisztus hangja nem emberi hang. Terápikus hatása van. Nekünk nem az a dolgunk, hogy „antifónákat”, ellenszólamot énekeljünk, hanem éppen Urunkkal összhangzó gyógyító, terápikus szimfóniákat, azaz az, hogy a krisztusi értékeket jelenítsük meg a mai hazai hangzavarban.
Ezután tartotta meg nyitó előadását a reformáció maradandó, inspiráló hatásairól. Idézte német, francia, cseh reformátorok véleményét a hitújításról, ami lényegében a szív, bibliai látás szerint az egész élet kiindulópontjának reformációja. 10 területen bontotta ki a reformáció legfontosabb hatását, kiváltképpen a demokrácia alapjául szolgáló paritásos (lelkész-presbiter) modellről, a nálunk alig ismert Maddison-féle gazdaságtörténeti és etikai kutatásokról. A 17. század eleje óta egyre erőteljesebb különbség mutatkozott az európai protestáns és katolikus országok egy főre eső GDP-je között. Ezt a puritán életmóddal, a pontos és fegyelmezett, korrupciót nem ismerő munkával, és az embertisztelettel lehet indokolni, valamint a közerkölcsök szabályozottságával. Dr. Békefy Lajos szólt Kálvin egyre elképesztőbb mai hatásáról a Távol-Keleten, Kínában és Indonéziában, valamint Dél-Koreában. A kálvini tanítás és a konfucianizmus több találkozási pontjáról (erkölcsös közélet igénye, ember-, és munkatisztelet), Kálvin műveinek milliós példányban történő kiadásáról, a protestáns gazdaságetika növekvő népszerűségéről, aminek alapja ez a képlet: H-M-P-H-..., azaz a hála, a pontosan végzett munka, az így megtermelt pénz pazarlás és fogyasztási tékozlás nélküli megtartása és újra befektetése társadalomemelő hatékonysággal. Békefy Lajos részletesen szólt az egyházak harmadik, földrajzi és történelmi értelemben vett Third Church korszakáról, amit a déli féltekén hatalmas evangéliumi ébredés kísér. Különösen az öko-etika, a kultúr-, és gazdaságetika területén szorgalmazta a protestáns sajátosságok sokkal erőteljesebb megjelenítését a hazai mai és holnapi társadalom javára.
A péntek estét ismerkedés, az új helyi szervezetek bemutatkozása, ill. éjszakába nyúló beszélgetés zárta.
Szombat délelőtt Dr. Szabó József – Trócsányi miniszter úr jogi főtanácsadója – volt a vendégünk, aki a Varsóba utazott minisztert képviselte köztünk. A főtanácsadó úr átadta a miniszter úr üdvözletét, valamint felolvasta a miniszter előadását. Ebben az előadásban hallhattunk a reformáció politikát és jogi gondolkodást befolyásoló erejéről, az európai állam és egyház kapcsolati modellekről, a vallások együttéléséről, az európai trendekről. Külön hangsúlyt kapott az előadásban Dr. Vladár Gábor volt igazságügyi miniszter személye, aki a 20. század egyik legnevesebb evangélikus jogásza volt, és aki a hite miatt kitelepítést, meghurcoltatást szenvedett. A főtanácsadó úr a jelenlévők kérésére beszélt a minisztérium működéséről és a legfontosabb kodifikációs munkákról.
Dr. Lábady Károly professzor a Drávaszög reformációtörténetét mutatta be, Sztrárai Mihálytól kezdve egészen napjainkig. Előadásában egy élni akaró közösség képe rajzolódott ki, egy olyan közösségé, amelyik a megpróbáltatások ellenére ma is él és élni akar. Professzor úr fantasztikus adatmennyiséggel, a legfontosabb történeti csomópontokat ismertetve mutatta be e protestáns közösség elmúlt közel 500 évét.
Szombat délután a Magyar Nemzeti Múzeumban megtekinthettük a rendkívüli Ige-Idők című kiállítást, amely a hazai reformáció történetének kincseit tárta elénk, Zászkaliczky Márton élvezetes tárlatvezetésével. Ezt követően felfedeztük a Kálvin téren található köztéri installációt, a földbe süllyesztett igékkel és reformátori mondatokkal ellátott „járólapokat”.
Szombat este a közgyűlésen elhangzott Dr. Birkás Antal, PhD elnöki beszámolója, amely a múlt mellett az előttünk álló feladatokra koncentrált. A közösség elnöke átadta az elmúlt év munkáját elismerő okleveleket is: Tóth Éva, Botos Attila, Dr. Békefy Lajos PhD, Vargáné Lapmert Andrea vehették át az oklevelet. Dr. Horkay György és Csonka József oklevelének az átadására december-január folyamán kerül sor Debrecenben, ill. Hosszúpályiban. A közgyűlés keretében Dr. Badacsonyi Zoltán vezetésével módosítottuk az SzMSz-t, valamint átbeszéltük az előttünk álló év lehetséges rendezvényeit. A közgyűlés végén politikai helyzetértékeléseket hallhattunk. Az estet a bakonybéli öko-ünnepség filmjének a megtekintésével zártuk.
Vasárnap a közgyűlést záró istentiszteleten elhangzott igehirdetésének témája ez volt: a bizalom vámszedőitől a bizalom egyetlen forrásáig. János 2,24-25., valamint Máté 14,22-33 alapján Békefy lelkész úr szólt arról: meg kell tanulnunk Jézustól, hogy ne bízzuk vakon, hiszékenyen magunkat emberekre, semmilyen helyzetben. De keressük először a bizalom igazi és méltó forrását, Jézust. Majd Ő megmutatja, kiben lehet bízni. Különben csak a hitető beszédek rászedettjei leszünk. Jézus mennyei mély-pszichológiája kijózanító, de a viharban, az ellenszélben hányódó tanítványok hajóját nem engedi ki látóköréből. A mai sokféle ellenszélben a KDNP és a PM hajója biztosan, félelem nélkül haladhat előre, ha elfogadjuk az Ő segítségét, ami azonnal kéznél van, amikor süllyedünk. De ha csak a körülmények hatalmát nézzük, látjuk olykor megrémülve Jézus nélkül, akkor valóban végünk, elsüllyedünk. Idézte Goethet, és a kortársunkat, Vishal Mangalwadi indiai protestáns filozófus-lelkészt, aki a „Közép Könyve – a nyugati kultúra szíve a Biblia” c. könyvében évek óta figyelmeztet: Nektek nem az iszlám a fő problémátok, hanem az, hogy elveszítettétek keresztyén, krisztusi gyökereiteket. Vagy visszataláltok oda, vagy Európa elvész. A német költőóriás pedig ezt mondta két évszázada: a következő generációnak gyökér és szárny kell. A gyökér a nyelv, a hit és a nemzettudat, a szárny a remény, a vallás. A 21. század a világvallások soha nem látott felvirágzásának, és egyben küzdelmének a százada lesz. A különféle fóbiákat csak Jézus hangjának, szavának meghallása és követése győzheti le: Bízzatok, én vagyok, ne féljetek! Az elhangzottak pecsétjeként a jelenlévők közös úrvacsoraosztáson vettek részt.
Írta: Dr. Birkás Antal és Dr. Békefy Lajos