Forrás: inforadio.hu
Előrejelzések szerint 2050- re 8,9 millióra csökken Magyarország lakossága. A KSH Népességtudományi Kutató Intézetének igazgatója elmondta: 400 ezer gyermekkel született kevesebb az elmúlt 18 évben. Spéder Zsolt hozzátette: ha nem nő a gyermekvállalási kedv, akkor a helyzet nem fog változni, és az időskorúak aránya kétszeresére nőhet.
A néhány napja bemutatott Európai Társadalmi jelentés című tanulmánykötetből kiderül: 2050-re Magyarország népessége 12 százalékkal, 8,9 millió főre fog csökkeni, az időskori eltartottsági ráta pedig, amely 2004-ben 22,6 százalék volt, 48 százalékra növekszik.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Népességtudományi Kutató Intézetének igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: a 8,9 millió optimista előrejelzés, mert több szakértő inkább 8,4 és 8,6 millió közé teszi Magyarország lakosságának számát 40 év múlva.
Spéder Zsolt szerint a csökkenés mértéke főképp attól függ, hogy növekszik-e a gyermekvállalási kedv vagy sem. Ugyanakkor hangsúlyozta: radikálisan nem fog javulni a helyzet 2050-re, mivel az elmúlt 18 évben 400 ezer gyermekkel született kevesebb, és ezt már nem lehet bepótolni.
A szakember úgy véli: az, hogy eltartható lesz-e az öregedő társadalom, nagyban függ a foglalkoztatási rátától. Ha ugyanis a jelenlegi 55 százalékos arány helyett elérjük a nők körében a 70 százalékos európai foglalkoztatási célt, akkor nem jelent majd akkora gondot az időskorúak arányának megkétszereződése.
A beszélgetés itt meghallgatható.