Latorcai Csaba: A Somló titka című film arról szól, hogyan kell az identitásunkat megőrizni

A Somló titka című film arról szól, hogyan kell az identitásunkat megőrizni – jelentette ki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, a KDNP ügyvezető alelnöke pénteken Somlójenőn a film bemutatóján.

Latorcai

 

Latorcai Csaba elmondta:

a filmből kiderül, hogy a Somlónak nem csak egy titka van, amelyet mindazok ismernek, akik eddig is fogyasztották a somlói borokat, de az is feltárul, hogy a hegyben milyen kincsek rejtőztek.“

A Somló-hegyen több mint két évvel ezelőtt indult régészeti munka eredménye – amelyet a filmben láthatnak, és amelynek csúcsa egy, a hegyen talált mintegy háromezer éves arany nyakék – rámutat arra is, hogy miért fontos a közösségi régészet, miért fontos összefogni kulturális örökségünk és ezáltal identitásunk megőrzése érdekében – hangsúlyozta az államtitkár.

Latorcai

Felelevenítette, hogy

2023-ban példaértékű összefogás kezdődött, amikor a Magyar Nemzeti Múzeum régészei a közösség erejével, önkéntesek bevonásával kezdtek feltárásokba a Somló-hegyen. Ezt követően egymás után kerültek elő a leletek. Ezek legjelentősebb darabja egy időszámításunk előtt 850-950 közé datált arany nyakék, amely európai szinten is egyedülálló.“

Az államtitkár örömét fejezte ki, hogy ma már a technológia lehetővé teszi, hogy ezek a műtárgyak mindenki számára megismerhetővé váljanak, és maga a film is segíti, hogy minél többen megismerjék kulturális örökségünket. Így a Somló környékén élők is megtudhatják, milyen páratlan kultúrájú volt a térség több ezer évvel ezelőtt is – jelezte Latorcai Csaba.

LatorcaiSoós Bence, a Magyar Nemzeti Múzeum régésze az MTI kérdésére elmondta: a Somló-hegyen több mint tízezer régészeti leletet találtak, ezek közül kiemelkedik a mintegy háromezer éves aranylemez borítású nyakék.

A régészeti önkéntesek bevonásával zajló feltárást egy éven keresztül követték a Luminosa Film csapatának kamerái. A felvételeikből összeállított filmet februárban mutatták be a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!

 

 

BESbswy