Mindig örömmel szolgálom azt a közösséget, amely a tagjává fogad – jelentette ki a vármegyei elnököket megszólaltató interjúsorozatunkban Smidné Vereb Julianna. A KDNP hevesi vezetője az emberi kapcsolatok megerősítését, az együtt gondolkodást, a párbeszédet tartja a legfontosabbnak, és azt, hogy „megfontolt válaszokat tudjunk adni a rohamosan változó világ kihívásaira a tagságnak, akikért felelősek vagyunk”.
– Ha választania kellene három tényt, tulajdonságot, történetet, amelyek a legjobban jellemzik Önt, melyek lennének azok?
– 2002. április 8. az a dátum, amikor először vállaltam szerepet a közéletben. Ez még Gyöngyösön történt: éveken át a majd’ ezer fős tagsággal rendelkező, a saját életemben és a környék közéletében is meghatározó szereppel bíró Mátraaljai Polgári Köröknek voltam a vezetőségi tagja. Fantasztikus emberekkel dolgozhattam együtt, és nagyon sokat tanultam is tőlük. Ezt az egyesületet tényleg a hit és a szeretet tartotta össze, hiszen a Gyurcsány-korszakban nem volt mindig veszélytelen felvállalni az ellenoldali hovatartozásunkat. Az ezekből az időkből származó kapcsolatokra mind a mai napig támaszkodhatom, de sajnos sokan már nincsenek köztünk az akkori tagságból.
A következő fordulópont 2014 év elején történt, amikor Hatvanba kerültem. A vidék egyik legnagyobb KDNP alapszervezetébe léptem be, és a támogatásukkal lettem 2019 decemberében a Heves Vármegyei KDNP elnöke, ami óriási megtiszteltetés a számomra. A közösségi szerepvállalás akkor már évtizedek óta fontos része volt az életemnek, mindig örömmel szolgálom azt a közösséget, amely tagjává fogad. A civil és a szakmai munkásságomban is mindig aktívan, bátran kezdeményeztem és vállaltam feladatokat.
– Mi a legfontosabb célkitűzése erre a ciklusra vármegyei elnökként?
– Az elmúlt időszakban megdupláztuk az alapszervezetek és a tagság létszámát a vármegyében, és bízom benne, hogy ezt a ciklust is legalább ilyen jó statisztikával zárjuk. Természetesen ezek csak számok, sokkal fontosabb mindaz, amit a keresztény értékek, kultúra jelentett és jelent számukra, annak megőrzése és a mindennapi életben történő képviselete és továbbadása. Visszautalnék az említett, 2000-es évekbeli tapasztalataimra akkor, amikor kiemelem: most, amikor életünk jó része az online térbe szorult, és egyre nagyobb közönyt mutatunk empátia helyett a másik felé, különösen fontos az emberi kapcsolatok megerősítése, az, hogy átmentsünk valamit a hajdani polgári körök aurájából.
– Mit tekint a legkomolyabb kihívásnak?
- A világ hihetetlenül rohamosan változik, szinte minden nap új kihívásokra ébredünk. Nagyon fontos, hogy megfelelően alkalmazkodjunk ezekhez a dolgokhoz, és megfontolt válaszokat tudjunk adni a ránk bízott tagságnak, akikért felelősek vagyunk. Nem vagyunk tévedhetetlenek, de példát kell mutatnunk mind a fiatalabb, mind az idősebb generáció felé.
– Mi az a program, akció, együttműködés, amelyet leginkább szeretne elindítani, megvalósítani?
– A legfontosabbnak az együtt gondolkodást, a párbeszédet, és az egymás iránti figyelmet tartom. Nagyon sikeresek és példaértékűek a központ által elindított programok, például a „Fogadj örökbe egy keresztet!”, illetve a most induló Teadélutánok, amelyeket már elkezdtünk szervezni. A vármegyében pedig az ecsédi alapszervezet azt kezdeményezte a tavalyi évben, hogy augusztus 20-án az adott település KDNP alapszervezete ajánlja fel a frissen sütött kenyeret szentelésre.
– Hogyan értékelné az elmúlt évet, melyek voltak a legfontosabb történések, illetve eredmények a vármegyében?
– Az elmúlt év az önkormányzati választások miatt igen eseménydúsra sikerült, és örömmel mondhatom, hogy a lehetőségekhez mérten szép eredményeket értünk el. Az alapszervezetek minden településen felvették a kapcsolatot a helyi civil szervezetekkel, ez főleg a három városi alapszervezetnél járt jó eredményekkel.
– Mit üzen az új évre a közösségnek?
– Az új év mindig egy tiszta lap is; új elképzelésekkel és lehetőségekkel. A tisztújítás és a szerkezeti változás eredményeként egy elkötelezett, tevékeny vármegyei elnökség fog dolgozni a közösségért. Bízom benne, hogy sok embert meg tudunk szólítani, hogy vállalja fel keresztény meggyőződését, ezt a kiállást példamutatónak szánva a következő generáció számára is. 2025 Szentév, célja a remény és a bizalom erősítése. Nekünk, kereszténydemokratáknak ennek az üzenetnek a közvetítése az egyik fontos feladatunk.