Juhász Hajnalka, a KDNP országgyűlési képviselője arról beszélt hétfőn a parlamenti interpellációjában, hogy a kormány gazdasági semlegességre épülő új gazdaságpolitikájának 21 pontja közvetve vagy közvetlenül, de érinti a családokat, hiszen a kormány célja, hogy javítsa az életkörülményeiket.
A képviselő szerint az Európai Unió történelmi válaszút elé érkezett, hogy a demográfiai kihívásokat a családok erősítésével vagy a migráció menedzselésével próbálja-e megoldani.
A polgári kormány 2010 óta következetesen azon az állásponton van, hogy a magyar jövő magyar gyerekekkel és magyar családokkal képzelhető el. Ezért a 21 pontból álló akciótervnek az egyik legfontosabb pontja a gyermekek után járó családi adókedvezménynek a megduplázása.
Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában kiemelte: a kormány mindent megtesz azért, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben is támogassa a magyar családokat. Példaként említette, hogy 2024. október elsejétől több mint tízezer család juthat könnyebben csokplusz, illetve falusi csok kölcsönhöz, valamint babaváró támogatáshoz.
A másik segítség, hogy azoknak a házaspároknak, akiknek 2024. július 1. és 2026. június 30. napja között járt volna le vagy járna le a babaváró hitelének határideje, a kormány 2026. július 1-ig új határidőt szabott, így 2026. július 1-jéig nem kell egy összegben visszafizetniük a büntetőkamatokat.
Kitért arra is: a kormány családtámogatási rendszerének egyik alappillére a munkaalapú társadalomra épülő családi adó- és járulékkedvezmény rendszere, amelynek köszönhetően 2011 és 2024 között közel 4 ezer milliárd forint támogatás maradt a családoknál.
Megítélése szerint a családtámogatási rendszernek köszönhetően a gyermeket nevelő szülők hosszabb távon jobban járnak anyagi értelemben.
Juhász Hajnalka a választ elfogadta.