AMIRŐL ITTHON TOVÁBBRA SEM ÍRNAK, NEM BESZÉLNEK

Elképesztő nagyothallás honol a honi médiák jó részén abban a tekintetben, hogy még mindig nem kerül szóba a választás egyik legfontosabb komponense, a vallási tényező. A választások előtt és az első eredmények érkezésekor három cikket is közzétettünk a vallás és a politika összefüggéseiről amerikai olvasatban. Mind a Barna Group elemzései, mind pedig legfrissebben a német sajtó is ráirányítja a közvélemény figyelmét erre a fontos motivációra. Mára statisztikailag is kiderült, hogy az evangélikálok, az erősen bibliai irányvételű új protestáns csoportosulás, melynek tagjai közel 30 milliós felekezeti tábort alkotnak, igen szervezettek.  

 

Előző cikkemben elemzést tettem közzé az USA vallási térképéről, ezzel a címmel: NEM TÉVEDTEK BIZONYOS ELŐREJELZÉSEK – A VALLÁS ÉS A HIT SZEREPE A POLITIKÁBAN JELENTŐS TÉNYEZŐ – agnusradio.ro, 2016.11.09. Korábbi két cikkemben pedig ilyen kérdésekkel foglalkoztam: MIÉRT NEM BESZÉL, NEM ÍR ERRŐL ITTHON A MAGYAR MÉDIAVILÁG? – A TRUMP ÉS CLINTON RAJONGÓK HITE ÉS IDEOLÓGIÁJA – agnusradio.ro, 2016.11.03. Az első közlés témája pedig így hangzott: USA 2016: A VALLÁSOS HITNEK VAN A LEGNAGYOBB BEFOLYÁSA A SZAVAZÓI DÖNTÉSEKRE! – agnusradio.ro, 2016.10.31. – Mivel a hazai sajtó érthetetlenül nem viszonyul ehhez a kérdéskörhöz, már ez nem foglalkoztat, csak az, hogy akiket elérhetünk, tájékoztassuk őket nem a hangzatos, zsurnalisztás sztorikról, hanem a döntő tényezők közül az egyik legfontosabbról. Annak egy részéről, ami ennek a különös és kétségtelenül meglepő választási győzelemnek a hátterében meghúzódik… (Forrás: pro-medienmagazin.de;  idea.de; ABCNews;)

 

AZ AMERIKA-FORMÁTUMÚ DONALD TRUMP FONTOS HÁTTÉRBÁZISA: KERESZTYÉN VÁLASZTÓK 10 MILLIÓI! Amint lenni szokott, USA-szerte korábban és ma is áradnak a karikatúrák a világ vezető államának következő, 45. elnökéről. (Negatív népszerűsítés!). Nagy magazinok borítóján Hitlerré stilizálva láthatjuk, máskor erőteljes bokszoló pózában, aztán Sieg Heil!-re emelt jobb kézzel, máskor Wehrmacht egyenruhában. És halljuk, amint nemzeti érdekek védelmezőjeként pár órája így fogalmazott az Apple cégre utalva: Hagyjanak fel azzal, hogy ezeket az istenverte kütyüket nem itthon gyártják! Mások azt kutatják, milyen szálak kötik őt Közép-Kelet-Európához. Hiszen mostani felesége, a leendő First Lady, Melania szlovéniai születésű, első felesége pedig cseh volt. Túl a szabadság hazájának szabadosságain, és fura szokásain, most ismét inkább a tényekre figyeljünk. Leginkább az itthon még nem kellő módon tárgyalt vallási komponensre.  A legfrissebb adatok alapján látható, hogy az evangélikálok többsége a Republikánus Párt elnökjelöltjére adta le voksát. Hillary Clinton a protokollnak megfelelően telefonon gratulált ellenfelének győzelméhez. És most beszéljenek az adatok!

 

Előző cikkünkben leírtuk: az USA összlakossága ma mintegy 319 milliót számlál, ennek 70,6%-a keresztyén. Ez mintegy 215 millió ember. Közöttük 25,4%-kal a legnagyobb felekezeti csoport az evangéliumi protestáns, csaknem 30 millióan vannak. Ennek a protestáns csoportnak a tagjai közül 81% voksolt Trumpra, ami 27 milliónál több szavazatot jelentett. Clintonra az evangélikáloknak 16%-a adta szavazatát, kb. 4,5 millióan. Az ABC News jelentése szerint Trump szavazat-aratása a legnagyobb ennél a csoportnál, amióta 2004-ben ezt a komponenst is elkezdték mérni. Trump több evangélikált tudott maga mellé állítani, mint George W. Bush vagy ellenfelei. A gyors körkérdések alapján további fontos mutatók: Trump a katolikus választók 52%-át tudhatta maga mellett, a „történelmi protestánsok” közül pedig 60% szavazatott rá. Ez a magas mutatószám mindenkinek jól jön, a 2017. januárban beiktatandó új elnöknek, de az evangélikáloknak is. Nem véletlenül fogalmaz így David Brody, az egyik legbefolyásosabb evangélikál újságíró: „Hadd mondjam ki a 100%-os igazságot: „Donald Trumpot az evangélikálok emelték az elnöki székbe. Röviden és egyszerűen – ennyi”. 

 

AMIT ITTHON IS MEG KELL TANULNI. Mi idehaza vélekedhetünk így vagy úgy, hümmöghetnek bizonyos körök, okoskodhatnak egyházszakértők, politológusok, tv-riporterek, a tény kemény és meggyőző: 1. az USA 45. elnökének masszív választói bázisát keresztyének alkotják, új protestánsok, meg történelmi egyházak. 2. Vélekedhetünk bárhogyan az evangélikálokról, erős csoportot alkotnak a keresztyénségen belül. És számuk egyre nő. A jövő Amerikájában, folytatva a protestáns dominanciát, most úgy tűnik, rajtuk lesz a történelmi felelősség túlsúlya. 3. És meg kell tanulni azt sokaknak itthon is, hogy Isten keze nincs megkötve, sem a reformáció előtti egyházi hatalom, teológia vagy sok bűn sem tudta lefogni történelemformáló kezét. Jött is a reformáció. Most sincs gúzsba kötve történelemformáló keze! Jelenleg eszközül másokat is felhasznál, akik mindenek felett a Bibliát tartják legfontosabb lelki és szellemi kincsnek, erkölcsi iránytűnek, Amerika-, és világformáló erőnek, s ugyanabban a Jézus Krisztusban hisznek, mint mi, s 2,7 milliárd keresztyén a Földön.  

 

ISTEN VILÁGPOLITIKÁJA. Az USA legfrissebb vallási térképe a következőt mutatja: az ország összlakosságában a különféle protestánsok arány 46,7%, a katolikusoké 20,8%, a mormonoké 1,6%, az ortodox keresztyéneké 0,5%. A nem keresztyén hiten lévők közé a felnőtt lakosságnak 5,9%-a sorolható. Köztük a legnagyobb a zsidók aránya 1,9%, közel 6 millió, a muszlimoké 0,9%, mintegy 4 millió. A buddhistáké 0,7%, a hinduké úgyszintén. A nem vallásosoké vagy vallástalanoké, ateistáké, agnosztikusoké nem jelentéktelen csoport, 22,8%.

 

Tény, a Biblia szavával: factum est, miként a testetöltés vagy az angyali jelenések, mint Jézus maga is factum, akként Isten a történelem Ura és keze szabadon cselekszik ma is. Márpedig a tényekkel nehéz vitatkozni, legfeljebb róluk lehet! Arról, ki hogyan érti azokat. Feltehető, az új elnök jócskán meg fogja lepni a világot még sok mindennel. Ahogyan meglepő ezen a választáson a vallási tényező igen komoly szerepe. Ez bizony a theatrum mundi, nem a világ cirkusza, hanem színpada, amiről Kálvin óta tudjuk: a világ színpadán a végső szó nem a világé, hanem Istené. Most éppen egy választás szavazati arányain keresztül. Bizony ez masszív történetteológiai igazság, amivel a 21. században is szembesülni kell, s még jó, hogy lehet. Ez az, amiről – mások mellett – 1961-ben Walter Künneth erlangeni evangélikus teológus megírta könyvét „Politika a Démon és Isten között”. Ebben külön fejezetben tárgyalta Isten világpolitikáját. Künneth professzor akkor így fogalmazott: „A Biblia a történelmi események játékában, forgandóságában egyáltalán nem a véletlen uralmát látja, láttatja, mintha a hatalmi viszonyok változásának a véletlen lenne a hajtóereje. Vagy éppenséggel kiszámíthatatlan sorshatalmak gigantikus körözése, gyűrűzése lenne a mozgatója a történelemnek. Nem! Egyedül a szuverén Isten történelmi cselekvése a meghatározó”. Még ha ezt lassan és nehézkesen ismerjük is fel. Tehát: Istennek van világterve, amit szuverén módon senkitől sem hagy „megakasztani”. S lám, a 21. század elején újra felerősítik a vizsgálódásnak ezt az aspektusát részben e választás eredményei, részben a legújabb politológiai, valláskutatói művek Biblia és politika, vallás és modernség, Isten 21. századi visszatérése témában.

 

RÁADÁSUL AZ ALELNÖKJELÖLT IS EVANGÉLIKÁL. Trump az alelnökségért Mike Pence-re tette választását, aki elkötelezett evangélikál. Csakhogy tisztában legyünk idejekorán az erővonalakkal, melyek persze még messze nem a valós erőviszonyokat jelzik a politikai szférában. De ez sem elhanyagolható komponens. Pence a választási kampányban így jellemezte magát: „Keresztyén, konzervatív, és republikánus vagyok. A sorrend nagyon fontos!”. Indiana Állam kormányzójaként szigorú abortusztörvényt vezetett be államában.  Trump pedig győzelmi beszédében hangsúlyozta: minden amerikai elnöke kíván lenni. Bárcsak sikerülne ez neki, ezzel az USA és talán a világ is nyerne.

 

ELSŐ TEOLÓGIAI GYORSMÉRLEG KALIFORNIÁBÓL. A MÉDIÁK MEGTÉVESZTŐ SZEREPE. URAM IRGALMAZZ AMERIKÁNAK! Uwe Siemon-Netto evangélikus teológus és újságíró/Kalifornia szerint a helyzet legalább annyira „izgató, mintha egy Clinton győzelem is az lehetett volna”. Ugyanakkor utalt arra is, mennyire sértette a választók többségét annak a balliberális elitnek az arroganciája, lekezelő stílusa, akikért Clinton kampányolt.  Ők azok, vélekedik az újságíró, akik az amerikai középosztályra úgymond „új értékeket” akartak ráoktrojálni, mint a „homoszexualitás glorifikálását, és a meg nem született gyermekek tömeggyilkolását”. Kemény szavak. Ha a megtévesztett választókat a médiák hitelesen tájékoztatják kezdettől fogva, nem lenne annyira meglepő ez a választói akaratnyilvánítás. „Ám az amerikai médiák annyira mellébeszélnek, hogy ennek az információs igénynek rég nem tudnak megfelelni”. Úgy látszik, a médiában ott is van még bőven teendő. „Ide vezet az, amikor az embereket a hasuk szintjén gondolkodtatják, s lám, ez egyszer csak forradalomhoz vezet. Azért imádkozzunk, hogy ennek a forradalomnak ne legyen véres folytatása. Kyrie eleison, - Uram irgalmazz, Amerikának!” – nyilatkozta az amerikai lelkész-újságíró az idea.de német evangéliumi protestáns hírügynökségnek.

 

Írta: Dr. Békefy Lajos, a KDNP Protestáns Műhely külügyi titkára

 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!