Európa jövője a családokon múlik

Egész Európa küzd az elöregedéssel, a családok válságával, a csökkenő születésszámmal – mondta Schmitt Pál köztársasági elnök, A munka és a családi élet összeegyeztetésének hatása a demográfiai folyamatokra című szakértői konferencián Budapesten. Európa jövője a családokon múlik – mondta Soltész Miklós (képünkön) szociális, család-, és ifjúságügyért felelős államtitkár, aki szerint a bajok, a gondok a szomorúság és a nehézség a családok szétesésével kezdődnek.

Egész Európa küzd az elöregedéssel, a családok válságával, a csökkenő születésszámmal – mondta Schmitt Pál köztársasági elnök, A munka és a családi élet összeegyeztetésének hatása a demográfiai folyamatokra című szakértői konferencián Budapesten. Mint mondta, a március 28-án kezdődő európai népesedési és családügyi tematikus hét egyértelműen jelzi, hogy a döntéshozók, a jogalkotók, a tudományos műhelyek, a közélet szereplői európai szinten is össze kívánnak fogni a civil társadalommal. Hangsúlyozta: bízik benne, hogy a magyar uniós elnökség munkája eredményeként a hét végére sikerül elfogadtatni az úgynevezett Trió+1 nyilatkozatot, amelyben a soros elnökség egymást követő országai hitet tesznek a gyermekvállalás, a munka és a család összehangolásának támogatása mellett.

Szerinte ma Magyarországon még kevés a hajlandóság a részmunkaidős foglalkoztatásra, rámutatva: az az édesanya, aki otthon marad gyermeket nevelni, „afféle potyautasnak számít”; aki pedig visszamegy dolgozni, az rossz anyának. Véleménye szerint az lenne normális, ha a családok, az édesanyák szabadon hozhatnák meg döntésüket, amelyet csak és kizárólag a saját elvárásaik és vágyaik befolyásolnának.

Európa jövője a családokon múlik – mondta Soltész Miklós szociális, család-, és ifjúságügyért felelős államtitkár, aki szerint a bajok, a gondok a szomorúság és a nehézség a családok szétesésével kezdődnek. Az erős Európa a gazdaság helyzetétől és a demográfiai helyzetétől függ. A gazdaság munkaerő nélkül nem működik, a gyermekvállalás további csökkenésével pedig Európa gazdasága további nehéz helyzetbe kerülhet – fejtette ki Soltész Miklós, rámutatva: az Európában kialakult népjóléti rendszerek számára gondot okozhat a jelenlegi demográfiai helyzet.

A szociális államtitkár beszélt egy angol kutatásról, mely rámutatott arra: a megkérdezett nők 20-30 százaléka úgy képzeli el anyaszerepét, hogy ameddig csak tud, otthon marad gyermekével. Az édesanyák ötven százaléka fontosnak tartja a család és a munkahely összeegyeztethetőségét, míg a megkérdezettek húsz százaléka a karrierjét helyezné előtérbe.

Kiemelte: nem szabad elítélni azokat a nőket, akik a karriert választják. Megjegyezte, érdekes lenne 2012-ben egy kutatást indítani, melynek az lenne a célja, hogy megvizsgálja azoknak az embereknek az időskori életét, akik a karriert választották. A KDNP-s politikus hangsúlyozta, hogy minden kormánynak kötelessége felhívni a fiatalok figyelmét az abortusz következményeire.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke arról beszélt: 60-100 évvel ezelőtt, amikor az életszínvonal sokkal alacsonyabb volt, a népességszám emelkedőben volt, szerinte éppen ezért nem az anyagiak az okai a népességcsökkenésnek.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!